M a r e k K a d z i e l a . com

M a r e k K a d z i e l a . com

0%
Mensinger      ELMUZ
                                                

MMLODZ.PL – POLSKO-DUŃSKI JAZZ W CIĄGOTACH I TĘSKNOTACH

no images were found

Miłośnicy jazzu mieli ucztę dla ducha za sprawą polsko-duńskiej formacji Kran, która dała koncert w Ciągotach i Tęsknotach.

 

Gośćmi wieczoru byli muzycy, dla których Łódź była tego dnia przystankiem w trasie koncertowej po Polsce. Zespół Kran tworzą saksofonista Tomasz Licak i gitarzysta Marek Kądziela, a stronę duńską reprezentują perkusista Kasper Tom Christiansen oraz Richard Andersson. Ten ostatni, niewidomy muzyk nazywany jest największą nadzieją kontrabasu duńskiego. Muzycy poznali się i postanowili wspólnie grać podczas nauki w The Carl Nielsen Academy of Music w Odense w Danii, koncertując wiele w tym kraju, a także w Niemczech i w Polsce.

Podczas koncertu artyści zaprezentowali materiał ze swej debiutanckiej płyty „K.R.A.N”, a także nowe kompozycje, które niebawem znajdą się na drugim krążku. Usłyszeliśmy własne kompozycje muzyków, pełne ciekawych rozwiązań harmonicznych i nowatorskiej melodyki. Mimo, że zespół tworzą indywidualiści, ich wspólne brzmienie było wyjątkowo spójne.

 

Kran (w wolnym tłumaczeniu z duńskiego) oznacza dźwig. Grupa działa dokładnie w ten sposób. Buduje od fundamentów konstrukcje odbiegające od standardów, nie można ich „podciągnąć” pod żaden gatunek jazzu a mimo to czuje się , że to prawdziwy jazz – pełen siły , ekspresyjny , czasem agresywny by w kolejnym utworze zachwycić słuchaczy swą delikatnością.

 

Na pewno warto śledzić dalsze losy grupy, ich nowe kompozycje. Być może grupa będzie częściej koncertować w Łodzi bowiem jeden z muzyków zamierza tutaj zamieszkać.