M a r e k K a d z i e l a . com

M a r e k K a d z i e l a . com

0%
Mensinger      ELMUZ
                                                

SZKOŁA MK

SZKOŁA MUZYCZNA MARKA KĄDZIELI W ŁODZI

Szkoła Muzyczna Marka Kądzieli to najnowocześniejsza prywatna szkoła muzyczna w Łodzi, w której nauczaniem zajmują się zawodowi muzycy i doświadczeni pedagodzy.

 

Proponujemy dwuletni program nauczania w dziedzinie szeroko pojętej muzyki popularnej, adresowany do młodzieży i dorosłych, początkujących i zaawansowanych – ludzi, którzy mieli już do czynienia z muzyką i czują potrzebę rozwoju. Nauka w szkole obejmuje teorię (“anatomię” muzyki) oraz zajęcia instrumentalne w klasach gitary, gitary basowej, perkusji, saksofonu, instr. klawiszowych oraz śpiewu. Oferujemy również band-coaching.

 

Autorem programu i głównym wykładowcą jest Marek Kądziela – awangardowy gitarzysta jazzowy, który zdobył wiedzę w Konserwatorium Carla Nielsena w Odense w Danii i ugruntował ją wieloletnim doświadczeniem scenicznym i kompozytorskim.

 

Nasza filozofia

Uniwersalnymi fundamentami muzyki są rytm, harmonia, improwizacja, kompozycja i interakcja – niezależnie od tego, czy mówimy o klasyce, jazzie, bluesie, rocku, popie, czy jakimkolwiek innym gatunku. Każdy z tych elementów ma swą anatomię, której znajomość pomaga komunikować się z innymi i bardziej świadomie poruszać się po świecie dźwięków. Nie jest to wcale wiedza tajemna, lecz często bywa podawana w sposób nieprzystępny i odstraszający. W efekcie wielu z nas zdaje się wyłącznie na intuicję.

 

Naszym celem i zadaniem jest otwieranie głów na nową, wartościową wiedzę o anatomii muzyki poprzez autorski program nauczania oparty w dużej mierze na praktyce, w której kluczową rolę odgrywa improwizacja oraz granie z innymi. Pracujemy nad słuchem, kompozycją i komunikacją. Rozwijamy zarówno stronę intelektualną, jak i emocjonalną. Nie są to umiejętności zastrzeżone tylko dla wąskiego grona mistrzów – w każdym z nas tkwi niezależna, kreatywna osobowość artystyczna. Trzeba tylko znaleźć do niej klucz – uwolnić własny styl.

 

Pomagamy odrzucić to, co niepotrzebne i przyjąć to, czego brakuje, aby pomóc uczestnikom odnaleźć własną drogę w muzyce. Staramy się odejść od klasycznego podejścia mistrz – uczeń. Uważamy, że odpowiednia psychologia tej relacji pomaga w odkrywaniu siebie i swoich możliwości.

 

Program nauczania

Na kurs podstawowy składają się następujące obszary:

harmonia – funkcje harmoniczne, budowa akordów, teoria skal/akordów,

nauka i analiza budowy utworów w różnych stylach,

rytm i podstawy kształcenia słuchu,

improwizacja,

poznawanie muzyki – słuchanie nagrań, omawianie biografii i stylu najważniejszych wykonawców w celu zrozumienia, jakie korzenie ma muzyka, skąd pochodzi i co napędza i inspiruje twórców,

oraz zajęcia indywidualne (techniki instrumentalne, praca nad brzmieniem, inspiracje, optymalny plan pracy, rozwiązywanie problemów i fachowe doradztwo):

gitara

gitara basowa

perkusja

saksofon

instrumenty klawiszowe

śpiew (emisja głosu)

 

Współpraca z PSM im. Moniuszki w Łodzi

Od najbliższego semestru rozpocznie się oficjalna współpraca szkoły Marka Kądzieli z PSM II st. im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Oznacza to, że w szkole w Bajkonurze będzie można przygotowywać się do egzaminu na wydział jazzu przy ul. Rojnej – pod kątem kształcenia słuchu, teorii, harmonii oraz instrumentu głównego. Ponadto, będzie wiele okazji do wspólnego grania i koncertowania w Bajkonurze i na Rojnej!

 

Klasa Grzegorza Rogali

To nowa propozycja dla miłośników instrumentów dętych. Grzegorz Rogala, doświadczony muzyk (puzonista) i kompozytor, absolwent Jazz Institut Berlin i stypendysta Berklee College of Music w Bostonie, poprowadzi w ramach szkoły Marka Kądzieli autorską klasę instrumentów dętych. 8-tygodniowy kurs obejmuje kształcenie słuchu, technikę gry, harmonię, improwizację, repertuar i elementy historii jazzu. Dodatkowo, w ramach klasy powstaną zespoły (ensemble), w których będzie można praktycznie zastosować poznawaną wiedzę i wspólnie uczyć się ciekawych utworów zaaranżowanych przez Grzegorza Rogalę na “dęciaki”, z myślą o publicznych występach, które będą zwieńczeniem każdego kursu. Więcej…

 

Zajęcia zespołowe (band coaching)

Warsztatowa praca nad komunikacją w zespole, procesem twórczym, reperturarem, aranżacją, brzmieniem. Osoby o podobnych zainteresowaniach muzycznych łączymy w zespoły i pomagamy im rozwijać się pod okiem doświadczonego band coacha. Na zajęciach będziemy również przedstawiać nowoczesne formy rozwijania percepcji muzycznej, np. granie “open” z osobą dyrygującą oraz wiele innych niekonwencjonalnych form wspólnego muzykowania, mających na celu poszerzenie naszych horyzontów muzycznych oraz interakcji zespołowej.

 

Harmonogram zajęć

I semestr 2013 – od marca do czerwca 2013 w klasach Marka Kądzieli lub Grzegorza Rogali.

Raz w tygodniu – grupowe zajęcia teoretyczno-praktyczne

Raz w tygodniu – indywidualne zajęcia instrumentalne lub grupowy band coaching (do wyboru).

 

Cennik

Kurs podstawowy – 250 zł / miesiąc (w cenie zajęcia teoretyczne i jeden instrument lub band coaching do wyboru)

Dodatkowe zajęcia instrumentalne lub band coaching – 60 zł / miesiąc

Lekcje indywidualne z wybranym nauczycielem – 60 zł / godzinę lekcyjną

 

Zapisy

Otwarty jest nabór na nowy semestr – zapraszamy do zgłaszania się. Jeśli jesteś zainteresowany/-a zapisaniem się do szkoły, napisz do nas na adres offcourse@bajkonur.pl. Dodatkowe informacje pod telefonami 510-668-676 oraz 505-023-439.

 

Miejsce

Zajęcia odbywają się w Bajkonurze w Łodzi przy al. Piłsudskiego 135. Dysponujemy wytłumionymi salami prób, nagłośnieniem, instrumentami oraz studiem nagraniowym. Na miejscu można też napić się kawy, coś przekąsić i posiedzieć na facebooku ;-)

 

Regulamin

Szkoła Marka Kądzieli, zwana dalej Szkołą, prowadzona jest przez Fundację Brandsa z siedzibą w Łodzi przy ul. E. Orzeszkowej 7, NIP 727-268-76-93, KRS 0000264964.

Szkoła oferuje i organizuje zajęcia dla młodzieży i dorosłych według programu nauczania, zamieszczonego na stronie internetowej bajkonur.pl.

Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zajęciach tylko za pisemną zgodą ich opiekunów prawnych.

Zajęcia odbywają się w wyznaczonych dniach i godzinach. Czas trwania lekcji zależy od rodzaju zajęć. Na zajęcia obowiązują zapisy. Liczba miejsc w grupie jest ograniczona. W wypadku przyjęcia maksymalnej ilości osób, tworzona jest nowa grupa lub lista osób rezerwowych.

Zajęcia odbywają się w ośrodku Bajkonur w Łodzi, przy al. Piłsudskiego 135.

Zajęcia prowadzone będą przez Marka Kądzielę i innych wykwalifikowanych pedagogów.

Uczestnicy korzystają podczas zajęć z własnych instrumentów. Szkoła dysponuje dodatkowymi instrumentami i nagłośnieniem, które będą udostępniane według potrzeb uczestników i możliwości Szkoły.

Okresem rozliczeniowym dla płatności jest miesiąc kalendarzowy. Płatności za zajęcia według aktualnego cennika należy dokonywać z góry do 5. dnia każdego miesiąca na konto bankowe Fundacji nr

81 1600 1286 0003 0031 8342 7001.

Uczestnicy wyrażają zgodę na robienie zdjęć i rejestrowanie wideo podczas zajęć oraz umieszczanie powstałych w ten sposób materiałów na stronie internetowej bajkonur.pl w celach promocyjnych.

 

FAQ

Jestem początkujący – czy nie będą stresować mnie zaawansowani? :-)

W zależności od liczby zainteresowanych i ich umiejętności, planujemy podzielić uczestników na dwie lub trzy grupy, aby możliwe było rozwijanie się w równomiernym tempie. Poza tym, nie ma nic bardziej stymulującego, niż granie z lepszymi od siebie i inspirowanie się od nich…

 

Jestem zaawansowany – czy nie będą mnie denerwować początkujący? :-)

Patrz pytanie powyżej – będzie podział na grupy. Jeśli Twoje umiejętności będą już na wstępie bardzo wysokie, zaproponujemy indywidualną ścieżkę rozwoju. Ponadto, częścią kompetencji dobrego muzyka jest umiejętność dzielenia się wiedzą – można ją rozwijać w kontaktach z osobami mniej doświadczonymi.

 

Gram rock/pop/jazz/metal/blues/funk* (niepotrzebne skreślić). Czy kurs obejmuje mój styl?

Funkcja dominanty jest taka sama w muzyce Bacha, Hendrixa, Charlie Parkera, Niny Simone czy Faith No More, podobnie jak anatomia wszystkich ludzi na ziemi jest taka sama, chociaż wytworzyliśmy na różnych kontynentach zupełnie odmienne kultury. Postaramy się przekazać uniwersalną wiedzę, która pomoże wyjść poza typowe schematy związane ze stylami. Warto wiedzieć, co się dzieje w utworze, warto znać funkcje poszczególnych elementów harmonii czy melodii – pozwala to spojrzeć na muzykę z szerszej perspektywy i poszukiwać nowych metod twórczych.

 

Czy wymagana jest znajomość nut?

Znajomość nut nie jest wymagana, choć podstawowe umiejętności w tym zakresie mogą być oczywiście bardzo pomocne – łatwiej korzystać z materiałów i zapisywać pomysły. Całkiem początkującym pomożemy wystartować.

 

Czy mogę się u was nauczyć standardów jazzowych i improwizacji?

Jak najbardziej! Kurs dotyczy uniwersalnych fundamentów muzyki, ale ze względu na główny obszar zainteresowań nauczyciela – Marka Kądzieli, możesz uzyskać stały dostęp do wiedzy i doświadczenia jednego z najciekawszych polskich gitarzystów jazzowych młodego pokolenia. Na dodatkowych zajęciach zespołowych możesz w warunkach bojowych sprawdzać teorię i robić prawdziwe postępy.